Unipetrol

Naše řešení Business Intelligence pomáhá řešit oblast controllingu a obchodu ve společnosti Unipetrol RPA

Potřeba mít k dispozici aktuální informace pro lepší řízení firmy je dnes nezbytností. Zejména pak obchod a controllingu představují pro mnoho firem první oblast, kterou je pro řízení firmy nutno zajistit transparentně a jednoznačně. Díky aktuálním informacím mohou pak manažeři společnosti Unipetrol RPA přijímat správná rozhodnutí a pružně reagovat na změny.

Charakteristika zákazníka

Unipetrol RPA je součástí skupiny Unipetrol, která byla založena v roce 1995 v rámci privatizace českého petrochemického průmyslu. Privatizace byla dokončena v roce 2005 a Unipetrol se stal součástí jedné z největších rafinérských a petrochemických skupin ve střední Evropě - PKN Orlen.

Výchozí situace

V roce 2017 se Unipetrol rozhodl vybudovat řešení Business Intelligence s cílem zlepšit řízení společnosti a snížit náklady. Unipetrol uspořádal výběrové řízení na dodávku technologie QlikView a konzultačních služeb, které vyhrál Komix.

Oblast: Obchod, Controlling,

Cíl: Vytvoření BI řešení pro zlepšení řízení

Naše řešení

Komix poskytl analyticko-vývojový tým, který dodává do UNP komplexní služby, od analýzy požadavků, přes kontrolu dat/datových zdrojů, návrh a vytvoření datového modelu, vytvoření ETL skriptů, vytvoření prezentační vrstvy, až po podporu provozu dodaných aplikací. V průběhu projektu Komix navrhl a implementoval několik QlikView aplikací na podporu procesů jednotlivých business units, které řeší např. podporu projektů, poskytování informací o prodeji produktů společnosti, podporu analýzy různých oblastí prodeje, provoz čerpacích stanic, energetický management, atd.

Hodnocení – přínos pro zákazníka

Díky vytvořeným BI aplikacím mají příslušná oddělení Unipetrolu k dispozici informace, podle kterých mohou lépe řídit obchod a provoz společnosti.  

Další rozvoj

Probíhá.

Vyjádření zákazníka

Karel Kamenář (projektový manažer zákazníka): „Většina realizovaných aplikací je zaměřena na prodej našich rafinérských a petrochemických produktů a především na maloobchodní prodej paliv v sítích čerpacích stanic Benzina. Aplikace na platformě QlikView jsou pro naše obchodní jednotky velkým přínosem. Data z datových zdrojů procházejí v QlikView platformě ověřením a kontrolou, distribuce informací koncovým konzumentům reportů jde skrze prezentační vrstvu, která mapuje jejich požadavky. Komunikace s vývojovým týmem KOMIXu prochází přes konzultanta, který je současně koordinátorem a vývojářem – tímto je přenos našich požadavků směrem k vývojovému týmu rychlý a efektivní.“

Klient:

Unipetrol RPA

Poskytnutá řešení:

  • Datová analýza a reporting
  • Business Intelligence nové generace - QlikView a Qlik Sense