Facebook řekl chatbotům NE!

22.08.2017

Není to tak dávno, co jsme psali o chatbotech a právě uběhlo několik dní, co jim FB zatnul tipec. Více, než komunikaci se zákazníky se totiž věnovaly rozpravám mezi sebou.

Zatímco příznivci Terminátora kývou hlavou se slovy: Skynet je tady a ve velkém běží nakupovat konzervy, ostatní jsou v klidu. Věří tomu, že chytří lidé od Facebooku přijdou na to, kde byla chyba.

Slovní spojení umělá inteligence nahání mnoha lidem hrůzu a svádí k očekávání, že se stane něco strašného. Že vládu nad námi převezmou stroje, budou nás kontrolovat a v zájmu našeho vlastního bezpeční nás budou vlastně pomalu likvidovat. Podobným směrem měl nakročeno i film Já Robot s Willem Smithem v hlavní roli. Pamatujete? Ta jejich zářící megachytrá V.I.K.I. tam taky chvilku zpívala Teď královnou jsem já, než jí Will pomohl dokralovat.

No, ale teď převážně vážně. Co se vlastně stalo?

Dva různé typy chatbotů, řízené umělou inteligencí, spolu vedly opravdu výživný rozhovor. Toto je úryvek z něj:

Bob: i can i i everything else . . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to 

Bob: you i everything else . . . . . . . . . . . . . . 

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me

Bob: i i can i i i everything else . . . . . . . . . . 

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me

Bob: i . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

... jak by řekli hipsteři z Karlína: hustý, co?

No a jak to vzniklo?

Facebooku už nestačil jednostranný chatbot, který odpovídá na dotazy tím, že z databáze vyhledává nejvhodnější odpovědi po superrychlé analýze klíčových slov v otázce.

Programátoři toužili po odpovědích, které budou ještě konkrétnější a po chatbotech, kteří umí předvídat, jakým směrem se bude konverzace ubírat. A tak se rozhodli vyzkoušet možnost, kdy chatboti komunikují a argumentují spolu podle jasně daných parametrů. Pokus se moc nezdařil, a tak to nechali být. Bohužel se ale nějaká chybka do systému vloudila.

Tak doufáme, že jsme vás trošku uklidnili. I když, kdo ví. Třeba právě teď si někde nějaká umělá inteligence dává chutnou datovou snídani a přemýšlí, co se sebou.

Autor: SDH